Smaczne i zdrowe bezglutenowe kanapki

Gluten to substancja występująca w białku pszenicy, jęczmienia, żyta i większości innych zbóż. W rzeczywistości, im więcej glutenu znajduje się w mące, tym łatwiej jest z niego zrobić elastyczne ciasto, które zamienia się w wypieki. Jednak dieta bezglutenowa wyklucza takie produkty a dokładnie oznacza całkowite odrzucenie mąki. Ponieważ fasola, soczewica, kukurydza, kasza gryczana i komosa ryżowa nie zawierają glutenu, to z nich powstaje większość rodzajów bezglutenowego makaronu, a nawet bezglutenowego chleba.

Bezglutenowe pieczywo doskonałe na zdrowe kanapki

Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu lub wycofujące go ze swojej diety z innych powodów na przykład podczas odchudzania, muszą przygotowywać śniadania i kolacje bez pieczywa pszennego. Można spokojnie je zastąpić innym rodzajem chleba, które będą smakować równie dobrze i zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Bezglutenowe kanapki można przygotować z pieczywa niezawierającego gluten, które obecnie można nabyć w niektórych sklepach lub pokusić się o samodzielne wypieki takiego zdrowego produktu.

Wystarczy zaopatrzyć się w bezglutenową mieszankę chlebową, oliwę z oliwek, trochę drożdży świeżych lub suszonych oraz ziarenka nie zawierające glutenu natomiast znacznie podnoszące walory smakowe i odżywcze. Dobrze będą smakowały ziarna siemienia lnianego, chia, orzechy, pestki słonecznika. Nie można zapominać o ziołach, których aromat będzie uwalniał się już podczas wypieku pieczywa, chociażby tymianek, lubczyk, oregano, koperek, majeranek, pietruszka, cząber itp. Jeżeli ktoś nie lubi gotować lub nie ma na to czasu, może oczywiście do przygotowania kanapek wykorzystać wafle ryżowe lub kukurydziane, chleb gryczany lub sezamowy.  

Co można wykorzystać do wykonania bezglutenowych kanapek?

Niektóre gotowe produkty wędliniarskie zawierają w swoim składzie gluten, dlatego zawsze trzeba przeczytać etykietkę. Jak wiadomo również wędlinę i pastę humus można wykonać samodzielnie, jednak wymaga to poświęcenia trochę swojego cennego czasu. Udając się na zakupy, warto zwrócić uwagę na bezglutenowe pasztety, pieczenie z dodatkami takimi jak suszone pomidory i groszek zielony lub wędlinę z amarantusem. Można wprowadzić do swojej bezglutenowej kanapki wędliny z wołowiny, ponieważ doskonale uzupełnia ona różne niedobory pokarmowe, dostarcza do organizmu cennego żelaza, witamin B oraz zdrowego białka. Pieczeń wołowa jest ważnym składnikiem bezglutenowych kanapek, które oczywiście należy uzupełnić warzywami, a jeżeli ktoś lubi to także ziołami.  

Oczywiście nie tylko wędliny i hummus z ciecierzycy można używać do bezglutenowych kanapek, warto smarować pieczywo bez glutenu kremem paprykowo – ziołowym, sosem na bazie awokado. Z gotowych produktów można użyć pasty typu bałkańskiego z bakłażanów i papryki. Można eksperymentować z wieloma ciekawymi smakami, które podniosą walory smakowe każdej kanapki. Większość osób nie tylko będących na diecie bezglutenowej lubi dodać do kanapki takie warzywa jak: pomidory, rzodkiewka, kolorowe papryki oraz aromatyczny i smaczny szczypiorek, rzeżuchę a także wartościowe i prozdrowotne kiełki brokułów a wszystko posypać jeszcze czosnkiem niedźwiedzim. Pamiętajmy, aby przy celiakii spożywać wyłącznie bezglutenowe pieczywo, przeczytaj więcej o tym w artykule jaki wybrać chleb bez glutenu.

Osoby, które nie potrafią żyć bez słodyczy, mogą przygotować bezglutenową kanapkę na słodko. Można do smarowania zdrowego pieczywa zastosować dżemy, miód lub masło orzechowe. Jak widać z przytoczonych przykładów wystarczy trochę inspiracji i powstanie pyszna i zdrowa bezglutenowa kanapka dla osób w każdym wieku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts