Obuwie dla dzieci: jego dobór oraz charakterystyka

 

Dzieci rosną i to bardzo szybko. Właściwie rodzice powinni być przygotowani na fakt, że ubrania będą zmieniali co kilka tygodni, a potem miesięcy. Taki obrót spraw z jednej strony cieszy, bo nasze dziecko rośnie jak na drożdżach, lecz z drugiej wiąże się to zawsze ze sporymi wydatkami. Zwłaszcza na obuwie dziecięce, które jest jednym z droższych elementów garderoby dziecka. Rodzic, zdesperowany kosztami dobrego obuwia, często może zacząć sięgać po gorszej jakości obuwie w myśl, że dziecko i tak wyrośnie zaraz z niego. To może być spory błąd, który odbije się negatywnie na zdrowiu dziecka, a także w ostateczności na naszym portfelu.

Czym powinno cechować się solidne obuwie dziecięce?

W przeciwieństwie do zwykłego obuwia dla dorosłych, buty dla dzieci muszą spełniać zupełnie inne standardy. Podczas gdy but dorosłej osoby jest wykonany zazwyczaj ze sztywnych materiałów oraz twardej podeszwy, dziecko męczyłoby się podczas chodzenia w takim buciku. Obuwie dziecięce powinno spełniać kilka prostych zasad, aby w ten sposób zapewnić wysoką jakość:

  • Naturalne materiały – wykonanie ze sztucznej skóry sprawi, że na stopa naszego dziecka będzie się pociła i męczyła od gorąca. Tylko naturalna skóra pozwoli na zapewnienie odpowiedniego krążenia powietrza. A przy tym jest nieprzemakalna i łatwa do konserwacji.
  • Miękka podeszwa i boki – o ile dorosła osoba doceni posiadanie sztywnego buta, obuwie dziecięce powinno właśnie być wykonane z miękkich materiałów. Dzięki temu stopa dziecka będzie w stanie swobodnie poruszać się i nie będzie męczyła się od stawiania oporu butowi.
  • Szerokie noski na końcu – palce dziecka powinny mieć zapewnioną swobodę ruchu, aby w ten sposób móc rozwijać się. Skrępowanie ich w ciasnym bucie spowoduje, że może dojść do wad stóp u dziecka.
  • Obuwie dziecięce powinno posiadać na koniec sznurówki z prostym systemem przeciwdziałającym samorozwiązywaniu się. Rzepy powinny być na tyle dobrej jakości, aby podczas zabaw nie dochodziło do rozpinania się ich.

To oczywiście nie wszystkie wskazówki, jakimi powinni kierować się rodzice. Wszystko zależy od tego, jaką stopę ma nasze dziecko oraz czy nie potrzebuje czasami opieki lekarskiej ze strony ortopedy. W takich momentach lekarz może polecić obuwie dziecięce ortopedyczne do profilaktyki lub zapobiegania płaskostopiu u dzieci.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Related Posts